Wycieczka szlakiem Żydów Bydgoskich

poniedziałek, 25 Wrzesień 2017

W niedzielę zapraszamy na wycieczkę śladami dziejów bydgoskich Żydów.

Przewodnikiem będzie Damian Rączka, jeden z inicjatorów utworzenie Szlaku Historii Żydów Bydgoskich. Zbiórka na Starym Rynku pod pomnikiem o godz. 10. Przewidujemy, że pokonanie trasy między miejscami, gdzie stała synagoga i istaniały kirkuty zajmie ok. 2 godzin.

Udział jest bezpłatny. Wycieczkę dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wolontariat dla dziedzictwa 2017

Wolontariat dla dziedzictwa      Narodowy Instytut Dziedzictwa

Szliśmy Szlakiem Historii Żydów Bydgoskich

wtorek, 5 Wrzesień 2017

W niedzielę uczestniczyliśmy w wycieczce wspominającej dzieje Żydów fordońskich.

Przeszliśmy trasę spod pomnika ofiar wojny na Rynku, przez ul. Bydgoską, synagogę, do miejsca po kirkucie. Prowadził nas i ciekawie opowiadał Damian Rączka, znawca i propagator historii. W spacerze brało udział ok. 40 osób.

Wycieczka była częścią projektu dofinansowanego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wolontariat dla dziedzictwa 2017.

Wolontariat dla dziedzictwa      Narodowy Instytut Dziedzictwa

Poznaj dzieje fordońskich Żydów

piątek, 1 Wrzesień 2017

Zapraszamy do udziału w pieszej wycieczce z przewodnikiem Szlakiem Historii Żydów Fordońskich.

Żydzi żyli w Fordonie przez kilka wieków. Przez długi okres to oni stanowili większość mieszkańców miasteczka. Dziś już ich tu nie ma, ale po wyznawcach wiary mojżeszowej pozostały liczne ślady – m.in. synagoga, budynek szkoły i łaźni rytualnej. Choć zlikwidowano kirkut (cmentarz żydowski) to przypomina o nim tablica pamiątkowa. A ostatnio udało się odnaleźć pochodzące z niego fragmenty nagrobków (macew).

O dziejach tutejszych Żydów można dowiedzieć się więcej w niedzielę. Zapraszamy na wycieczkę z przewodnikiem Damianem Rączką znanym z prowadzenia profilu Starofordoński Spichlerz Sztuki. Zbiórka o 10.00 na Rynku. Udział jest bezpłatny.

Wycieczka jest częścią projektu dofinansowanego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wolontariat dla dziedzictwa 2017.

Wolontariat dla dziedzictwa      Narodowy Instytut Dziedzictwa

Administr@tor Sieci

środa, 15 Czerwiec 2016

Zostań informatykiem i poznaj Holandię

Darmowe szkolenie administratorów sieci w Bydgoszczy  i staż w firmie w Holandii – to szansa na zdobycie poszukiwanych umiejętności gwarantujących dobrą pracę. Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego rozpoczyna nabór kandydatów do nauki i na wyjazd.

W Bydgoszczy i województwie kujawsko-pomorskim stale brakuje informatyków. Fundacja UKW we współpracy m.in. z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego i holenderską firmą UnicornTeam rozpoczyna program przeznaczony dla osób bezrobotnych, biernych zawodowo lub mających problemy z zatrudnieniem.Umiejętności informatyczne, które można u nas zdobyć, dają gwarancję znalezienia pracy – mówi Renata Wojciechowska z zespołu projektu. – Naszym celem jest zapoznanie osób z tajnikami administracji sieciami komputerowymi, które następnie będą mogli sprawdzić w praktyce podczas dwumiesięcznego stażu w firmie na terenie Holandii. Po powrocie pomożemy naszym podopiecznym znaleźć dobrą pracę.
Program jest przeznaczony dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego w wieku 18-35 lat. Kandydaci muszą przynajmniej na poziomie podstawowym komunikować się w języku angielskim. Uczestnicy przejdą najpierw w Bydgoszczy szkolenie administratorów sieci według standardów Cisco CCNA oraz kurs branżowego języka angielskiego. Staż zawodowy odbędą w miejscowości Hoorn, 40 km na północ od Amsterdamu. Organizatorzy pokrywają koszty utrzymania i podróży. Przez cały czas uczestnikami opiekować się będą mentorzy, a w znalezieniu pracy pomogą doradcy zawodowi.

Kandydaci mogą zgłaszać się mailowo: fundacja@ukw.edu.pl, telefonicznie: 512 545 824 lub osobiście: ul. Kopernika 1, p. 03 (g. 8.00-15.30).
Więcej informacji na stronie: www.administratorsieci.eu

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Fundusze Społecznego. Partnerzy: UKW, Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszczy, Beetsma, Art  Informel.

wtorek, 15 Marzec 2016

Społeczny Plan Rewitalizacji Starego Fordonu

Przez kilka miesięcy 2015 r. mieszkańcy Starego Fordonu, urzędnicy miejscy i eksperci zewnętrzni wspólnie pracowali na stworzenie planu zmian w Starym Fordonie. Efektem wysiłku uczestników w ramach działań prowadzonych przez Fundację UKW jest opracowanie Społecznego Planu Rewitalizacji Starego Fordonu. Zawiera on wizję, główne kierunki i konkretne działania, które są konieczne do rewitalizacji dzielnicy. Plan będzie uwzględniany przy opracowaniu Programu Rewitalizacji.

Urząd Miasta przedstawił właśnie projekt I etapu rewitalizacji Starego Fordonu. Fundacja UKW zgłosi swoje uwagi korzystając z wypracowanych w Społecznym Planie rozwiązań. Nasza kilkumiesięczna współpraca została przedstawiona jako modelowy przykład zaangażowania mieszkańców w proces rewitalizacji. Eksperci, którzy brali udział w naszych działaniach Paweł Kołacz i Piotr Wielgus, korzystając z doświadczeń m.in. ze Starego Fordonu opracowali podręcznik dla samorządowców „Przepis na rewitaizację. Cały projekt został sfinansowany z dotacji przyznanej przez Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu „Obywatele dla demokracji”.

Projekt jest dofinansowany z Funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu „Obywatele dla demokracji”