Gimnazjaliści i studenci o demokracji lokalnej

poniedziałek, 11 Styczeń 2016

Gimnazjaliści ze szkoły przy ul. Sielskiej w Starym Fordonie i studenci UKW na własnej skórze przekonali się, co znaczy być liderem społeczności lokalnej. W ramach projektu „Fordon. Razem” organizowali spotkania mieszkańców i uruchomili świetlicę społeczną.

Projekt trwał prawie dwa lata. W ramach naszych działań 30 gimnazjalistów z Zespołu Szkół nr 20 oraz 10 studentów UKW uczyło się jak zmieniać otoczenie wokół siebie. Naszym poligonem był Stary Fordon – jedna z najbardziej zaniedbanych dzielnic Bydgoszczy. Efekty naszych działań przeszły najśmielsze oczekiwania. Uczestnicy projektu współorganizowali m.in. duże wydarzenia artystyczne – festiwale Fordońska Noc Sztuki (2014 i 2015 r.), przeprowadzili happening „Kawiarenka (zwracali w nim uwagę na brak miejsca spotkań w ich dzielnicy), debatę mieszkańców o przyszłości Starego Fordonu. Zaangażowali się także w uruchomienie i funkcjonowanie kawiarenki społecznej Cafe Rynek, która stała się lokalnym miejscem spotkań i będzie funkcjonowała także po zakończeniu zadania.

Projekt dofinansował fundusz Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu „Obywatele dla demokracji”.