Promocja zdrowia psychicznego w szkołach

W 2007 r. Fundacja UKW przeprowadziła szkolenie skierowane do nauczycieli i pedagogów gimnazjów z całego województwa Kujawsko-Pomorskiego. Celem było przygotowanie do działań na rzecz promocji zdrowia psychicznego w szkołach.

Główne tematy szkolenia były związane z promocją zdrowia psychicznego i psychoedukacji w obliczu stresu uczniów i jego konsekwencji, w tym:

• psychoedukacja i psychoprofilaktyka wśród nauczycieli i uczniów;
  • promocja zdrowia psychicznego wśród nauczycieli i uczniów;
  • organizowanie konkursu dla najlepszych trzech programów szkolnych skierowanych na redukcje stresu wśród uczniów szkół gimnazjalnych województwa kujawsko-pomorskiego;

W celu rekrutacji uczestników zostały wysyłane listy do dyrektorów gimnazjów z prośbą o wytypowanie uczestników szkolenia (ponad 325). Specjalny program szkolenia dotyczący istotnych aspektów zdrowia psychicznego młodzieży gimnazjalnej opracował zespół pod kierownictwem Bassama Aouila (prof. nadzw. UKW). Cały materiał został wydany w formie skryptu oraz zapisany na płytach CD.

Szkolenia odbyły się w siedmiu miejscowościach województwa:

1. Golub-Dobrzyń – 7.09.2007: dla kadry powiatu lipnowskiego, rypińskiego, brodnickiego i golubsko- dobrzyńskiego.
  2. Sępolno Krajeńskie – 28.09.2007: dla kadry powiatu tucholskiego, sępoleńskiego, nakielskiego.
  3. Bydgoszcz – 21.09. 07: dla kadry powiatu bydgoskiego, świeckiego i miasta Bydgoszcz.
  4. Inowrocław – 5.10.2007: dla kadry powiatu żnińskiego, mogileńskiego, inowrocławskiego.
  5. Toruń – 12.10.2007: dla kadry powiatu toruńskiego i miasta Toruń.
  6. Włocławek – 19.X.2009: dla kadry powiatu aleksandrowskiego, radziejowskiego, włocławskiego i miasta Włocławek
  7. Grudziądz – 26.10.2007: dla kadry powiatu chełmińskiego, wąbrzeskiego, grudziądzkiego i miasta Grudziądz.
  8. Włocławek – 03.10.2008 : dla kadry powiatu lipnowskiego, rypińskiego, brodnickiego i golubsko- dobrzyńskiego, mogileńskiego włocławskiego i miasta Włocławek
  9. Toruń – 10.10.2008: dla kadry powiatu aleksandrowskiego, radziejowskiego, chełmińskiego, wąbrzeskiego toruńskiego i miasta Toruń: 46.
  10. Bydgoszcz – 10 października 2008: dla kadry powiatu, grudziądzkiego i miasta Grudziądz, świeckiego, tucholskiego, sępoleńskiego, nakielskiego, żnińskiego, inowrocławskiego bydgoskiego i miasta

Zadanie zostało zrealizowane z dotacji przyznanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w roku 2007.